"Mõtte unistus on saada mateeriaks"
-Jaanika Bahval
Minu nimi on Jaanika Bahval. Olen vabakutseline savikunstnik ja savi valamise kunstimeetodi looja alates aastast 2018.
Savi kui materjal on mind alati köitnud oma võimelt kõigeks saada. Savi on maaelement, säilitades planeedi elektromagnetilise energia. Savi kutsutakse ka “maa nahaks”, sest kõik mis läheb savist läbi saab uueks ja puhtaks. On savisi milles arvatakse olevat säilinud algne loomisenergia, puhas informatsioon elu loomisest.
Savi sümboolika võib kujutada ka ideid uuenemisest ja reinkarnatsioonist, kuna savi saab toores olekus korduvalt ringlusse võtta.
See vihjab savi lõpututele võimalustele ja võimele kõike otsast alustada ning uuesti sündida.
Minu maalid on loodud läbi savivalamise tehnika, kus erinevad savivärvid ja pigmendid reageerivad ning segunevad omavahel, luues abstraktse väljenduse. Savimaalid on harmoonilised, huvitava ja kutsuva tekstuuriga, kõneledes vaatlejaga pigem õrnalt sosistades.
Isikunäitused
2024 – Apraaditehas, Redwalli kontorigalerii, Tartu – „Savigalaktikad“
2023 – Ahja Raamatukogu, Ahja – „Savigalaktikad“
2023 – Sakala keskus, Viljandi – „Savigalaktikad“
2021 – Vana-Võromaa Kultuurikoda, Võru – „Maaema puudutus“
2020 – Mehikoorma seltsimaja, Mehikoorma – „Maaema puudutus“
2020 – Leevi Rahvamaja, Leevi – „Maaema puudutus“
2020 – Räpina loomemaja, Räpina – „Maaema puudutus“
2020 – Tillu kodukohvik, Põlva – „Maaema puudutus“
Digitaalsed näitused
2021 – International art exhibition, Milano – „Romantica, shape of my art“
Minust meedias
Indrek Kerbo
Ma elasin pikka aega Tallinnas, kus linnaelu, trenn ja töö moodustasid mu igapäevase rutiini. Jõudis kätte hetk, mil see enam midagi uut ega inspireerivat ei pakkunud. Ma otsisin väljapääsu ja vastuseid, mis avaksid uue peatüki mu elus. Aastal 2016 leidsin koos armastava ja toetava kaaslasega end elamas looduse keskel Lõuna-Eestis. See koht andis meile võimaluse alustada uuesti ja avastada elu sügavamat olemust.
Saviga puutusin esimest korda kokku 2016. aastal, kui alustasime savimaja renoveerimisega. Saviseinad said taastatud ja savikrohviga kõik üle silutud. Savi sai kaevatud sealt samalt krundilt. See lihtne, kuid sügavalt ühendav kogemus avas ukse mu armastusele savi kui loodusliku ja elava materjali vastu.
Tänaseks on mul üle kaheksa aasta kogemust ettevõttes Saviukumaja, kus olen süvenenud naturaalsete ehitusmaterjalide, eriti savi, omaduste ja võimaluste avastamisele.
Naudin krohvimist ja saviga töötamist ning olen alates 2018. aastast pühendunud ka Dorodango, traditsiooniliste savikuulide loomisele. Minu jaoks on see nii meditatiivne kui ka loov tegevus. Looduse keskel elamine on õpetanud mind hindama elu lihtsust ja hetkes olemist. Iga päev püüan ma midagi uut õppida ja avardada oma mõtlemist.
Usun, et looduslike materjalide ja traditsiooniliste tehnikate kaudu on võimalik luua midagi, mis on ajatu ja tähendusrikas. Minu eesmärk on jagada oma armastust ja austust savi vastu teistega – olgu see läbi töö, loominguliste projektide või õpetamise.
Savi on andnud mulle võimaluse luua, avastada ja inspireerida ning jagada nüüd seda teekonda ka teistega, tuues Emakese Maa loovuse ja rahu inimeste igapäevaellu.